Czy należy chronić oczy przed promieniowaniem UV

O tym, że promieniowanie UV negatywnie działa na skórę wiemy nie od dziś. Dbając o zdrowie i profilaktykę np. przed zmianami nowotworowymi na skórze, smarujemy twarz i ciało kremami z filtrami UV. Rzadziej myślimy o naszych oczach, a one także potrzebują ochrony przed szkodliwym wpływem słońca.

Dlaczego warto chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Promieniowanie UVA i UVB może spowodować wiele nieprzyjemnych i niebezpiecznych skutków, wpływających znacznie na nasze zdrowie. Brak odpowiedniej ochrony oczu przed promieniowaniem może prowadzić zarówno do czysto estetycznych zmian w naszym organizmie, ale też do takich, które zagrażają życiu.

  • Czerniak oka – Najpoważniejsze schorzenie to czerniak oka. Wiele mówi się o nowotworach skóry, ale mało kto wie, że czerniak może także umiejscowić się nie tylko na skórze, ale także w oku.
  • Zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej – Permanentny brak ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem powoduje przyspieszenie zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej oraz soczewki oka. O ile zaćmę można zoperować, o tyle uszkodzenie plamki żółtej jest nieodwracalne.
  • Podrażnienie oczu – narażenie oczu  przez dłuższy czas na promieniowanie słoneczne sprzyja też podrażnieniu oczu. Pojawia się wtedy swędzenie i uczucie suchości.
  • Uszkodzenie włókien kolagenowych – przez to powieki tracą elastyczność. Efektem tego są opadające powieki górne oraz odwinięcie powieki dolnej. To w zdecydowany sposób postarza nasz wygląd.
  • Uszkodzenie skóry wokół oczu – a to prowadzi do przedwczesnego powstawania zmarszczek.

Jak zabezpieczyć oczy przed promieniowaniem UV?

Istotne jest, aby nosić okulary przeciwsłoneczne. Nie tylko latem, ale także zimą. Wbrew pozorom to właśnie zima jest okresem, kiedy nasze oczy w dużym stopniu narażone są na promieniowanie UV.

Powiedzenie mówi, że na zdrowiu się nie oszczędza. Podobnie z oczami. Wybór najtańszych okularów oferowanych na straganach i w supermarketach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Takie okulary nie zapewnią właściwej ochrony. Tanie okulary działają jedynie przyciemniająco. Nie posiadają odpowiednich filtrów UV. Przez to możemy mieć pozorne wrażenie, że dbamy o oczy, ale rzeczywistość jest całkiem inna. Promienie UVA i UVB niszczą nasze oczy oraz skórę wokół nich.

Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupować w salonach optycznych lub sklepach internetowych z okularami. Tylko te okulary, które posiadają wysoki filtr UV ochronią oczy przed niebezpieczeństwem.

Osoby cierpiące na krótko- lub dalekowzroczność powinny wybierać soczewki okularowe lub soczewki kontaktowe z filtrem UV np. soczewki EyeLove Excusive 1-Day.