Medyczna marihuana w leczeniu stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane, czyli MS (z ang. – multiple sclerosis), jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze do końca zbadane. MS powoduje uszkodzenie powłok komórek nerwowych (w mózgu), a także aksonów, które występują przede wszystkim w nerwach wzrokowych i rdzeniu kręgowym. Do głównych objawów choroby można zaliczyć drętwienie kończyn, paraliż, czy uczucie wbijanych igieł. W niektórych przypadkach może nawet wystąpić utrata wzroku. W ostatnich latach, do grupy leków mających minimalizować przykre dolegliwości związane z MS, dołączyła medyczna marihuana.

Wpływ medycznej marihuany na stwardnienie rozsiane

Wielu naukowców, m. in. z Izraela i USA, od dłuższego czasu prowadzi badania nad pozytywnym wpływem konopi indyjskich na łagodzenie fizycznych objawów MS. Różnego rodzaju eksperymenty (wykonywane również na zwierzętach) jednoznacznie dowodzą, że niektóre kannabinoidy zawarte w marihuanie przynoszą znaczącą ulgę pacjentom. Wkrótce po zażyciu leku, można odnotować m. in. ustąpienie nieprzyjemnych skurczów mięśni oraz ogólne złagodzenie bólu.

Jak podawać medyczną marihuanę chorym na MS?

Z badań wynika, iż nie ma znaczenia to, w jakiej formie chory przyjmie lek. W minimalizowaniu objawów stwardnienia rozsianego stosuje się zarówno oleje konopne i pasty z CBD, jak również marihuanę w naturalnej postaci, przeznaczoną do palenia. Część pacjentów narzeka jednak na objawy, związane z przyjęciem do organizmu danej dawki THC. W takich przypadkach stosuje się specjalne odmiany lub preparaty z CBD, które są pozbawione substancji psychoaktywnych.

Medyczna marihuana w Polsce

Obecnie, zarówno uprawa, jak i zażywanie marihuany pozostają nielegalne. W niektórych przypadkach można jednak dostać pozwolenie na leczenie środkami, które zawierają konopie – wydanie zgody zależy jednak przede wszystkim od lekarza prowadzącego. Bez żadnych konsekwencji prawnych można jednak kupować i kolekcjonować nasiona konopi, dostępne w różnych odmianach.